Пропонуємо увазі ВПО витяг з доповіді, зробленої спільно спеціалістами Агентства ООН у справах біженців, БФ “Право на захист” у партнерстві з HIAS. Ми цілком погоджуємося

з констатацією фактів, аналізом стану та висновками щодо практики вирішення житлового питання ВПО.  Пропонуємо ознайомитися з рекомендаціями, які належить втілити в Україні.

АНАЛІТИЧНИЙ ОГЛЯД

регіональних програм щодо забезпечення

житлом внутрішньо переміщених осіб /ВИТЯГ/

Виконавці: Агентство ООН у справах біженців, БФ «Право на захист» у партнерстві з  HIAS

РЕКОМЕНДАЦІЇ

За результатами проведеного аналізу можливо надати наступні рекомендації.

Кабінету Міністрів України:

  1. Здійснити оцінювання житлових потреб ВПО.
  2. Розробити уніфіковану методику розподілу житла (соціального, тимчасового) з урахуванням критерію вразливості ВПО як окремої категорії осіб.
  3. Скасувати мораторій на припинення підготовки проектів нових державних цільових програм або внесення змін до затверджених цільових програм, що потребують додаткового фінансування з державного бюджету, встановлений постановою КМУ від 11.10.2016 № 710.
  4. Розробити та впровадити окремі житлові програми для ВПО.
  5. Створити вигідні умови для участі забудовників у наявних житлових програмах для розширення ринку новобудов у областях та створення конкурентної середи на ринку нерухомого майна. Варто також розглянути можливість включення до програм фінансування житла зі вторинного ринку, що наразі є більш фінансово доступними для ВПО.

 

Місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування:

  1. Провести фінансовий моніторинг щодо обсягу коштів із обласного та місцевих бюджетів, які витрачаються на утримання об’єктів соціального чи тимчасового житла в яких проживають ВПО, або на придбання житла для ВПО за рахунок державних субвенцій.
  2. Запровадити конкретні рішення на місцевому рівні (наприклад, вивести житлові об’єкти, в яких мешкають ВПО, з фондів тимчасового житла, для передачі їх в оренду чи у власність внутрішньо переміщеним особам; ухвалити рішення про переведення об’єктів нежитлового фонду у житловий з метою їхньої подальшої реконструкції і ремонту під жилі приміщення для розміщення ВПО тощо), які б надавали можливості або створювали б умови для внутрішньо переміщених осіб мати у власності житло та повноцінно інтегруватися у місцеві громади.
  3. Розробити обласні житлові програми для ВПО, завдяки яким вони могли би придбати

житло на умовах співфінансування з обласних бюджетів за прикладом програм, які діють для учасників АТО/ООС.

  1. Розглянути питання щодо вирішення житлових проблем ВПО саме в контексті регіонального розвитку. З огляду на це, при здійсненні заходів щодо реалізації стратегій  розвитку областей та обласних програм соціально-економічного розвитку враховувати ВПО не лише як загрозу і дестабілізуючий фактор, а перш за все, як трудовий ресурс, що дає можливість економічного зростання конкретної області.