Круглі столи, тренінги. семінари…Ідея прав ВПО на житло нарешті стає прийнятною у місцевій владі.
Громадські експертизи завершені, результати і рекомендації визначені.

Відтепер треба все це донести до людей, долучених до справи укорінення (інтеграції) вирваних з контенту свого життя людей на нових місцях проживання, тобто:

  • самих переселенців,
  • державних службовців, які надають їм адміністративні послуги,
  • чиновників більш високого рангу, які приймають місцеві і загальні доленосні рішення,
  • бізнесменів, інвесторів, представників різних фондів підтримки переселенців,
  • громадські організації. які вирішують багато проблем переселенців,
  • ЗМІ, і т.д.

Також навчити і самих переселенців, і чиновників планувати спільне майбутнє.
%d1%84%d0%be%d1%82%d0%be0341

До речі, провідні індикатори інтеграції – формування і здійснення спільних планів розвитку громад, які прийняли переселенців. Зокрема, забезпечення житлом, роботою, прийняття у свою громаду, забезпечення нарівні з усіма соціальним захистом, медичними і соціальними послугами, а для дітей і молоді – освіта у дружніх лавах місцевого школярства та студентства.

З таким розумінням і приступили партнерськиі громадські організації  “Воля до життя”. “Чайка”, Луганська коаліція “Громадяни за прозорість дій влади”. “Житлова спілка переселенців”, “Альтернатива” та ін. до проведення циклу заходів на основі напрацьованих матеріалів, а саме:

1)  3 жовтня 2016 р. у департаменті соціальної політики КМДА наша «Воля до життя» організувала проведення тренінгів для представників громадськості і для працівників департаментів КМДА, які укладають міські цільові програми для ВПО, по темі: «Місцева влада і громадськість: інтеграція  ВПО  як ресурс розвитку місцевої громади»

2)  26 жовтня 2016 р. у Жовтневому палаці проведено Круглий стіл представників громадськості і членів громадської ради при КМДА (Комітету, який опікується питаннями учасників АТО і переселенців)  по темі: «Реалізація  прав  ВПО:  Обговорення  плану заходів КМДА  на   виконання   Державної   програми   по ВПО. Концепція   забезпечення постійним житлом переселенців у м. Києві»

3)   25 листопада у приміщенні департаменту соціального захисту Київської облдержадміністрації відбулося підбиття підсумків громадської експертизи діяльності Київської ОДА з виконання законодавства, яким визначено і гарантовано дотримання прав, свобод і інтересів внутрішньо переміщених осіб в Україні.

а) Це розглядалося на представницькому Круглому столі, де в діловому ключі були розглянуті проблеми ВПО. Основна увага зосередилася на вирішенні житлового питання ВПО. Прийняті рекомендації відбили спільну думку про необхідність протягом року вирішити проблему житла для хоч якоїсь кількості найменш соціально захищених ВПО.

б)  В розвиток питання на подальшому семінарі –тренінгу було роз’яснено  методику укладання регіональних цільових програм для переселенців і порядку їх реалізації в рамках державно-приватного партнерства. Був представлений кейс , розроблений Центром муніципального менеджменту «Хабітат». Деякі представники обласних департаментів вже мали досвід укладання таких програм, але ніхто не зміг їх показати, окрім Березанської міської благодійної організації «Фонд громади «Березань» в рамках її можливостей.  Тому домовилися все-таки опрацювати  деякі питання у робочому порядку. А те, що не вирішено на вищому рівні (фінансування, спонсорська допомога, законодавство), запланували поставити на обговорення в ході міжрегіональної конференції у грудні 2016 р., яку готує група організацій, зокрема, представників наукових колективів.

4)  28 листопада  у Київському міському будинку вчителя відбувся цікавий захід, організований спільно   Департаментом соціальної політики КМДА, УВКБ ООН, радником Міністерства соціальної політики з питань ВПО у м. Києві, Фондом сприяння демократії Посольства Сполучених Штатів Америки в Україні. На цій Координаційній зустрічі громадських організацій під загальною назвою «Актуальні питання в роботі з внутрішньо переміщеними особами в м. Києві» в рамках нашого проекту було заслухано і обговорено 2 провідних питання:

%d0%ba%d1%80%d1%83%d0%b3%d0%bb%d0%b8%d0%b9-%d1%81%d1%82%d1%96%d0%bb-%d0%bf%d0%be-%d0%b6%d0%b8%d1%82%d0%bb%d1%83-25-11-2016-%d0%bd%d0%b0%d1%88%d1%96-%d0%bf%d0%b0%d1%80%d1%82%d0%bd%d0%b5%d1%80%d0%b8а) звіт «Результати громадської експертизи діяльності КМДА щодо виконання законодавства у сфері реалізації прав людини та інтересів внутрішньо переміщених осіб у м. Києві» (Заливна Л.М.)

б) практичний матеріал «Шляхи вирішення житлових питань ВПО у Києві» з наступним обговоренням стану створення регіональної цільової програми щодо підтримки, соціальної адаптації та реінтеграції громадян України , які переселилися з тимчасово окупованої території України та районів проведення  антитерористичної операції до міста Києва (Морозов С.І.). Справа в тому, що така програма мала бути створена до 30 червня 2016 р. Але фінанси на неї не були виділені, питання загальмовано. А тепер відчувається намагання все-таки потрапити у хвилю бюджетного процесу на 2017 рік.

Ще відбувся обмін досвідом практичного вирішення питання не просто реалізації, а захисту права на житло. Особливо гостро питання захисту прав постало, коли у доповіді про результати моніторингу місць компактного проживання у столиці (Трофіменко А., «Крим-СОС»,  проект підтримано УВКБ ООН) було розказано про виселення людей з санаторіїв без надання іншого місця поселення.

Цей обмін досвідом показав, що ми на вірному шляху: не чекаємо вирішення питання «нагорі», а вирішуємо його з місцевими громадами за сприяння регіональної влади.

Було прийнято документи: звернення, плани, рекомендації. Практичні результати їхнього втілення після наших семінарів, обговорень, рекомендацій побачимо вже влітку 2017 р. Так не хочеться пригадувати прислів’я  про телятко і вовка. Краще інше: Працю вінчає успіх.

Досягнуто майже неможливе: посадовці не тільки говорять про житло для ВПО, а погоджуються з його плануванням.

“Що і треба було довести”(“Что и требовалось доказать”).