Вугільна галузь у занепаді. Причин багато. Не будемо торкатися питань війни до Донбасі, це велика трагедія.

Будемо говорити про недолуге керівництво вугільними підприємствами.

Справжній господар має мислення ширше, ніж власна кормушка.

Він стає спроможним стояти у керма підприємства, міністерства, держави лише тоді, коли думає про три речі, які він забезпечує своєю діяльністю.
Це економіка, соціальна сторона, стале майбутнє.
Правильний напрям до забезпечення майбутнього визначається відповіддю на запитання: «а як буде жити внучате покоління, якщо нинішнє управління буде продовжено без змін?» Це називається оцінювати свою нинішню діяльність з позицій третього покоління.

Поза війною і тими бідами, яка війна принесла на багатостраждальну землю Донбасу, невирішеними проблемами залишаються:

• недотримання раціональних технологій закриття шахт, коли вони перетворюються на джерело низки екологічних проблем для Донбасу, і не тільки для нього;
• руйнівним є явище «копанок» (ХХІ століття!) на Донецькому кряжі, і це має багато наслідків для екології, для майбутнього краю, також в економічному і соціальному і моральному плані.
• недопустимою є надто висока соціальна і політична ціна за нехтування інтересами найманих працівників на шахтах.

Традиційно найбільш послідовними і відданими ідеям економічної ефективності, соціальної справедливості та впровадження принципів гідної праці в наш час залишаються незалежні профспілки.

Сьогодні незалежні профспілки відчувають небувало сильний тиск на свою діяльність і на членів профспілок. Особливо нищівно ставляться адміністрація вугільних підприємств і реальні володарі шахт, холдингів, різного роду ПАТ. ЗАТ і т.п. до незалежних профспілок гірників, які створені виключно гірниками, без участі дирекції підприємств та ІТР.

Високим авторитетом користується Незалежна профспілка гірників шахти ім. М.П. Баракова м. Краснодону. Профспілка з моменту її виникнення у 2002 році при лідері Калітвенцеві Дмитру Дмитровичу виросла і зміцніла. Її вплив поширюється на місто Краснодон Краснодонський район Луганської області, на інші райони і навіть області. Вона відома повним дотриманням принципу захисту прав ті інтересів гірників, своєю безкомпромісністю та непохитністю при їх відстоюванні.
З її досягнень:

• Постанова Уряду, якою збережено розміри пільгової пенсії у тих шахтарів, документи про зарплату яких не з їхньої вини не збереглися. (Мабуть, люди досі пам’ятають, як ці документи на нарахування оплати валялися на шахтних подвір’ях, мокли під дощем або згоряли у вогні).
• Дотримання статей 43 і 48 Гірничого закону України.
• Сотні судових справ по відновленню. на роботі в разі незаконного звільнення.
• Неодмінне внесення до Колективного договору норм захисту економічних і трудових прав шахтарів.
• Викриття корупційних дій і порушників законодавства.
• Відстоювання вимог техніки безпеки та охорони праці на виробництві.
• І багато чого іншого.

З приходом війни на Краснодонщину НПГ шахти ім. М.П.Баракова «нова влада» не перереєструвала. Але шляхом цього НПГ йдуть інші підприємства вугільної промисловості, які діють на вільній території України. Бараківці допомагають новим незалежним профспілковим організаціям. На даний час це «Павлоградвугілля» у Дніпропетровській області. Адміністрація власника намагається звільняти членів НПГ, закривати профспілку, робити тиск на найманих працівників, щоб не вступали до незалежних профспілок.

Люди не здаються, бо вірять, що попереду – і в Україні буде реально здійснюватися Програма «Гідна праця», що Україна має Європейське майбутнє, в яке вони вкладають свою боротьбу за правову державу, заа соціальну справедливість.

Побажаємо шахтарям успіхів на їх громадянському посту, який вони вибрали свідомо задля майбутнього третього покоління українців.
Боротьба нелегка, йдуть суди. Нижче – посилання на документи, розміщені на сайті НПГ шахти ім. М.П. Баракова «Шахтар»:

http://npg.social/title/284/

http://npg.social/title/285/

http://npg.social/title/286/

ЛОО «Чайка» буде і надалі розвивати цю тему. ДО 20-річчя Великого пікету у Луганську у 1998 р. готуємо науково-практичну конференцію, на якій будемо ставити питання про розвиток незалежного профспілкового руху, про гідну працю, про майбутнє Донбасу.