13 лютого 2018 р. в КОДА за пропозицією ЛОО «Чайка» відбувся Круглий стіл  «Про планування заходів з питань забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб в Київській області у 2018 році» з наступним порядком денним:

Житло для переселенців - круглий стіл 15.00 – 15.30 Вступна частина: Ситуація щодо житла для ВПО в Київській області :

  1. Вступне слово: Кучер В.А. – Про підходи КОДА до вирішення житлового питання ВПО в Київській області

Мещан І.В., – Заходи щодо забезпечення ВПО у 2018 р. соціальним і постійним житлом: потреби ВПО, конкретні можливості області.

  1. Інформація «Що показало виконання проекту «Інтеграція ВПО: житло, робота, сильна громада, село майбутнього» – Заливна Л.М., голова Комітету «Соціального захисту вимушених переселенців» при Громадській раді КОДА
  2. Інформація «Щодо будівництва житла для ВПО» – Каплій О.В., голова Комітету «Містобудування та архітектури, інвестицій та розвитку територій» Громадської ради при КОДА

 

15.30 – 16.00. Виступи з пропозиціями  від департаментів КОДА з пропозиціями щодо вирішення питання забезпечення ВПО житлом:

  1. Золін С.О., Директор департаменту регіонального розвитку та житлово-комунального господарства
  2. Ликов Д.І. Директор Департаменту містобудування та архітектури
  3. Погребна Н.О., в.о. директора Департаменту економічного розвитку і торгівлі
  4. Шупик С.М., директор Департаменту агропромислового розвитку
  5. Гутніченко Л.М., директор Фонду житлового будівництва на селі
  6. Даценко О.О., директор Департаменту фінансів

 

15.00 – 16.20.  Виступи з пропозиціями від представників громадськості щодо житлового питання

  1. Братчиков О.А., голова ОК «Барахти»
  2. Якименко Р.В. – експерт
  3.  Інші представники

 

16.20 – 16.40. Виступи представників міжнародних структур

  1. Луканюк О. , представник Проекту «Житло, земля, власність», НРБ ООН
  2. Марущенко С.В., представник Офісу Ради Європи в Україні

 

16.40 – 17.00 Заключна частина. Підведення підсумків: визначено план просування питання забезпечення житлом ВПО в Київській області у 2018 році.

Готувала проведення Круглого столу Робота група у складі:

Мещан І.В., директор Департаменту соціального захисту населення КОДА

Незенко В.М. заступник директора Департаменту соціального захисту населення КОДА  

Заливна Л.М., голова Комітету соціального захисту вимушених переселенців,Громадської ради КОЛА, голова ЛОО «Чайка»

 

Нижче викладаємо головні тези, які були озвучені на цьому Круглому столі.

Назви населених пунктів вилучено

Житло для переселенців - круглий стіл Вступне слово: Кучер В.А., заступник голови КОДА. –  серед проблем ВПО основна – забезпечення житлом  Треба сконцентрувати зусилля і влади, і самих ВПО. Ми бачимо : з боку КОДА повинна бути координація, інновації, інформація. Проекти в даний час направлені на соціальне житло

Доповідь: Мещан І.В., начальник Департаменту соціального захисту населення КОДА.  – є сенс і можливості розпочати забезпечення житлом ВПО з соціального житла. Зокрема, певні можливості має Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ) GmbH, оператором тут виступає Український Фонд соціальних інвестицій  Можна прийняти тимчасове положення про виділення соціального житла для відповідних груп ВПО, напрацювати критерії відбору сімей, як це було у Запорізькій області, і це був позитивний досвід.

Можуть бути реалізовані проекти:

  • завершення недобудови  ХХХХХХХХХ в ХХХХХХХХ-ХХХХХХХ районі під соціальне житло для ВПО. Готовність 95%, площа 4,5 тис. кв.м., перебуває на балансі інтернатів соціальної сфери, має палатну систему
  • переобладнання  санаторію «ХХХХХХ», ХХХХХХХ, під соціальне житло для ВПО, перебуває в комунальній власності області
  • ХХХХХХ – недобудований коледж (до 2020 р.).
  • Для працездатного населення і з дітьми – молодіжне житлове будівництво у сільській місцевості.

Є проект обласної комплексної програми підтримки ВПО, затримка за обласною радою, треба затвердити на сесії. Запускаємо як мотивуючу програму.

Інформація: Заливна Л.М., голова Комітету «Соціального захисту вимушених переселенців» Громадської ради при КОДА, – нам треба визначитися, що ми говоримо про соціальне житло і про будівництво житла, яке може стати приватним  (допомога держави через державні фонди, пільгові кредити, допомога донорів, спонсорів/краутфандінг, інвесторів і т.п.). Нами виконано проект «Інтеграція ВПО: житло, робота, сильна громада, село майбутнього» за підтримки Проекту Ради Європи «Посилення захисту прав людини внутрішньо переміщених осіб в Україні» з упором на житлове будівництво на селі, оскільки законодавство про соціальне житло не включає питань щодо ВПО.  

Ми впевнилися, що всі етапи, які мають пройти ВПО при будівництві житла, законодавчо не забезпечені. Зокрема, основні компоненти: земля, кошти від держави і місцевих бюджетів для будівництва для ВПО, інвестори, порядок надання підтримки з боку фондів (Державний Фонд сприяння молодіжному житловому будівництву, Фонд сприяння житловому будівництву на селі, який у підсумку передано від Департаменту АПР до УКСу) та ін..- реально недоступні для ВПО. Треба шукати нові механізми.

В ході пошуків в області ми вийшли на обслуговуючий кооператив «Барахти», який готовий безоплатно передати  ВПО (членам обслуговуючого кооперативу «Слобідська левада» , створеного групою у 50 сімей ВПО в ході проекту) земельні ділянки.

Є ще пропозиції землі по ХХХХХХ-ХХХХХХ району під умовою залучення інвестора. Щось будується для ВПО у с. ХХХХХХ  цього ж району.

Обговорення і дискусія:

Братчиков О.А., голова обслуговуючого кооперативу «Барахти», депутат сільської ради с. Барахти Васильківського району – земельні ділянки перебувають у приватній власності членів кооперативу «Барахти», цільове призначення – житлове будівництво. Ми реалізуємо ідею «кияни – в село». У нас не вистачило коштів для реалізації власного погодженого проекту розбудови села «Барахти – місто-сад». Умова передачі 3 земельних ділянок за договором суперфіцію загальною площею  – 4,9 га – залучити інвестора, який зміцнить соціальну інфраструктуру села «Барахти», проведе комунікації до майбутнього будівельного майданчику. Просимо розглянути цю можливість.

Богданов В.М., юрист, консультант проекту забудови для ВПО по  ХХХХХХХ, – у місті і районі 7000 ВПО, є земельна ділянка, є об’єднання ВПО, яке займається проектуванням житлової забудови. Крім того,  у с. ХХХХХХХ в межах села можуть виділити вільну земельну ділянку до 5 га для житлового будівництва ВПО. Потрібна підтримка з боку обласної влади. Потрібно здешевлення кредитів.

Чумаков М.П., представник ВПО, інженер-будівельник,  – з боку держбюджету має бути підвід комунікацій, мають бути прийняті відповідні офіційні рішення. Зауважую, що Київський регіон потребує не меншої уваги, ніж Донецька і Луганська області, бо йдеться не тільки про території, та й про людей, тобто ВПО. До Київській області і  Києва перемістилось 14%, всіх ВПО України, тут найвища концентрація ВПО, які протягом 4 років інтегруються на нових місцях проживання, тобто вже не повернуться назад.

Серед ВПО з Донбасу з його шкідливими, важкими і небезпечними умовами праці – багато «молодих» пенсіонерів, вони працюють, Це великий трудовий, фаховий потенціал, позитивний внесок в громади, в бюджет. Проблему житла треба вирішувати.

Гутніченко Л.М., голова обласного фонду підтримки житлового будівництва на селі, – діє обласна програма підтримки житлового будівництва на селі. Ми даємо кредити під 3%.  На черзі стоїть більше 7 тисяч людей. Немає коштів, Нам треба знайти 300 000 дол. Треба звернутися до рай адміністрацій, бо майже всі ВПО зареєстровані в містах, що не вписується в умови Фонду.  Також стикаємося з питаннями напрацювання критеріїв відбору, організації відповідної комісії.

Марчук М.В., голова Іпотечного центру м. Києва і Київської області,  – законодавчо коштами Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву можуть скористатися з 2017 р. ВПО без обмеження віку, програма «50 : 50». На облік вже перебувають 1200 зареєстрованих сімей. Коштів замало, бо кількість бажаючих ВПО велика, на декілька місяців наперед.

Луканюк О.Г. керівник проекту «Житло, земля, власність»,  Норвезька Рада біженців, – донори дадуть кошти на будівництво тоді, коли впевняться, що держава раніше них дала вже кошти на це. Німецький державний банк розвитку KfW готовий допомогти з житлом для ВПО, і реальні дії держави по виділенню коштів для ВПО стануть лакмусовим папірцем для Банку та інших донорів, чи їм варто виділяти ці кошти. Гроші можна розподілити раціональніше. Так, роботи по розробці і впровадженню програм мають проводитися за рахунок бюджетів обласного + державного + місцевих коштів.

При цьому ми не говоримо про соціальне житло. На жаль, всі програми, включаючи «Власний дім», спрямовані на платоспроможних громадян. Для отримання житла як базового в контексті прав людини немає вікових обмежень. Програма для молоді йде окремо, людей для кредиту визначають комісії. Програма по ВПО не мала бюджетного фінансування, шляхом доопрацювання (правки)  бюджету пізніше виділили 100 млн. грн. Це замало. Звернути увагу на можливість перерозподілу коштів: є розрахунки, що на адресну допомогу на оплату житла 16 944 сімей ВПО надається в 2,5 рази більше коштів, ніж на будівництво житла для них.

Що може зробити КОДА: розробити програму і її профінансувати. Уникнути негативного досвіду,  саме: по Донецькій області виділено було 1,6 млрд., з них 1,5 млрд. від Донецької ОВЦА – але від ОВЦА не надійшло нічого; також по Луганській області – з 900 млн. запланованих коштів на реалізацію місцевої програми по забезпеченню житлом від Луганської ОВЦА мали надійти 790 млн., але не надійшли. Потрібний перерозподіл коштів, а саме: 50% коштів, спрямованих від держави допоможуть отримати 50% коштів від інвесторів. Щодо ВПО визначитися в наступному: 1) підтвердження факту переміщення, 2) визначення кількості, яка частина ВПО повернеться назад, 3) яка частина буде інтегруватися в нові громади, 4) яка частина може бути розселена по інших регіонах зі сприятливими умовами для проживання і роботи, зокрема, у сільській місцевості.

Необхідно зробити вихід на ринок іноземних інвесторів.

Ковальчук В.П., представник МінТОТ, – Мінрегіон розробляв Постанову 140, програму «Доступне житло» на 1млрд. грн. Наприкінці року відпрацьовані критерії відбору громадян для реалізації проектів. Для найбільш незахищених верств населення, відповідно до Постанови 422, надаються субвенції місцевим бюджетам. Йдеться про тимчасове житло. Програму 1249 «Про затвердження    Державної цільової соціально-економічної програми будівництва (придбання) доступного житла на 2010-2017 рр.» яку продовжено. Все це належить систематизувати і презентувати

Перетяка О.П., представник громадськості з боку ВПО, виконавець проекту «Інтеграція ВПО: житло, робота, сильна громада, село майбутнього»  Треба затвердити регіональну програму щодо адаптації переселенців у нові територіальні громади, де мають бути визначені конкретні питання, і насамперед – питання житла: можливості його будівництва в конкретних населених пунктах, бюджетне фінансування, узгоджене та затверджене органами місцевого самоврядування, поетапна реалізація програми.  Без затвердженої програми не буде ні закордонних інвесторів, ні реальних дій щодо вирішення житлової проблеми ВПО.

Підсумки підвів Кучер В.А. Проект Резолюції прийнятий за основу. Направлений Робочою групою нка погодження з Департаментами та Управліннями КОДА

Упорядники матеріалів обговорення:

Незенко В.М., заступник начальника Управління  соціального захисту населення – начальник відділу

Заливна Л.М., голова Комітету «Соціаьного захисту вимушених переселенців» Громадської ради при КОДА.

Посилання на звіт про Круглий стіл на сайті КОДА: