Потреби в юридичних послугах серед населення неймовірно виросли після руйнувань, які принесла збройна агресія рф проти України у 2022 році. Пошкоджене і знищене житло. Загублені життя. Пропали документи. Усюди незаліковані ще руїни. Робочі місця зникли. 7 млн громадян України за кордоном. Самітні старики, яких на селі до 80%. Безгрошів’я. Важкий період життя країни.

Члени “Чайки” розсіялись під час гострої фази війни, але швидко зібралися  за перші три місяці, подивились, що треба людям зараз.

Побачили, що потрібно відновлення після того, що натворила війна і окупація, в сфері пдготовки  і навіть пошуку відсутніх юридичних документів  для  отримання компенсації

Свої зусилля “Чайка” зосередила на одному з найбільш постраждалих районів Київщини – Бучанському. У ньому було пошкоджено майже 16 тисяч житлових будинків, зруйновано 3846. Тобто,10% населення залишилась без житла.

Протягом року в Україні прийнято закони по компенсації,  багато підзаконних документів. Здійснюється відновлення житла, передусім, за кошти міжнародної допомоги і компенсації. Компенсація призначається виключно  власникам житла.

Саме ця справедлива вимога закону породжує найбільший клопіт для людей. Особливо на селі. Тут поколіннями жили в садибах, не заглядаючи до документів – чи вступили в спадщину, чи є на місцях в Україні власник житла – може. за кордоном, може загинув, може пропвпав безвісті. А як бути, коли ще не все виплатили за кредит на житло, а будинок ще недобудований? Сотні ситуацій. До нотаріусів, адвокатів, юристів-консультантів, біля ЦНАПів  – черги.  А що робити людям похилого віку, особливо з сіл,  більш віддалених від можливостей міського життя?

Правильним виходом тут стає організувати виїзд юриста на село, у глибинку, для того, щоб на місці розібратися, що за чим треба зробити, щоб відновити або юридично обгрунтувати право власності на нерухоме майно. Примирити по закону спадкоємців. Підібрати з життя і надати законодавцям аргументи, щоб щось вирішили з непогашеними кредитами, невтамованими потребами осиротілих сімей.  Щоб справедливо влаштували чергу на тимчасове житло, на соціальне житло, Щоб розібратися, що твориться з пенсіями і чому допомогу втунтрішньо перміщеним особам – одним платять, іншим –  не платять. А як бути з змемлею під будинком, на яку начебто законно претендує сусід? А шо робити з будинком, коли різні комісії дають різні висновки – чи ремонтуаати, чи будувати або купувати інший будинок? Але і на перше. і на інше немає коштів.

Це названі ситуації з життя, з якими стикнулися спеціалісти правозахисної жіночої організації “Чайка”, коли почали виїжджати додому до постраждалих від війни маломобільних людей , осіб з інвалідністю, соціально незахищених сімей і т.д.

І все має бути по справедливості. Справедливіть дають 2 речі: дотримання закону  і людяність у дотриманні прав людини.  Саме на ці 2 принипи мають працювати нові закони,  які постійно приймаються у відповідь на виклики тривожного часу..

Тобто, без послуг юриста, а ширше – юридичної ситеми – не обійтись.

 Правозахисники “Чайки” прекрасно розуміють це, тому поставили ща мету зробити так, щоб юридична допомога була наближена до населення, а правова грамотність самого населення  підвищилась. По ходу надання допомоги постраждалим від війни людям має бути відпрацьований механізм наближення юридичної допомоги до вразливих груп населення, людей похилого віку і т.д.

 Вже відвідано за місцем тимчасового проживання понад 60 людей. Основне – відновлення документів на право власності на житло, формування черги на компенсацію ( знову-таки – на засадах справедливості!), питання щодо  допомоги від держави. Неочікувано виникло і  питання дотримання правил громадського порядку в модульних містечках. де інколи трапляються люди, що не  поважають чемної поведінки в середовищі таких же постраждалих від війни людей.

 Чи є користь від таких поїздок?

 Є! відновлено 10 документів, деякі люди вже отримали компенсацію. Йде документально-письмова боротьба за визнання правва власності. наш проєкттивтиме ще 8 місяців. Ведеться також прийом у Грмадські примаьза алдресою: Бородянка, вул. Семашко, буд. 1-А. вхід з двору ( де аптека центральної лікарні 0 . У складних випадках спеціалісти нашого Громадськеого центру срияння доступу до правосуддя) епродовжують роботу з людиною, поки не буде досягнута поставлена мета. Звязок буде по телефону або ел.поштою. Діє Гаряча лінія, по якій також можна отримати консультацію. Наші телефони: +380980794023, години роботи -з 10.00 до 17.00, а по суботах – до 15.00.

Цей проєкт, який економить людям і їх сімьям тисячі гривень, виконується  за кошти міжнародної допомоги, ця стаття   здійснена за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Справедливість для всіх».

 Телефонуйте, приходьте, замовляйте виїзд юриста на дом до лежачих людей, немічних або хворих.Ми для вас зробимо все, що  можливо в рамках нашого законодавста.

 

 

І