На сторінках американського журналу Foreign Policy, присвяченому глобальній політиці, американські дослідники поставили ключове питання українських реформ: як скинути олігархів. І запропонували свої рецепти.

Іноземні спеціалісти про реформи в Україні: По-перше, українські виборці мають обрати до наступного парламенту людей, які не походять із посткомуністичного істеблішменту країни. А потім ця коаліція мала б поставити технократичний уряд, який не буде пов’язаний з інсайдерами. На думку авторів статті, це можливо, бо громадянське суспільство змужніло і цілком може створити політичну опозицію, не пов’язану з нинішніми скомпрометованими елітами.

Далі, на думку політологів Ніла Абрамса та Стівена Фіша, потрібно було б замінити корумпованих чиновників, що обслуговували магнатів при владі. Щоправда, такий процес вимагав би чимало часу – 20 тисяч прокурорів та 10 тисяч суддів не зміниш за одну ніч. Але десь потрібно починати. І створення Антикорупційного бюро експерти вважають добрим початком.

Після цього потрібно було б ліквідувати субсидії, на які покладаються олігархи, а для цього потрібно було б приватизувати державні компанії, які є джерелом збагачення олігархів. Почати – з регіональних енергетичних компаній.

Також потрібно скасувати «візантійську» регуляторну та податкову систему, що створює преференції для олігархів. І нарешті, потрібно позбавити олігархів їхніх нечесно набутих статків. Для цього нові правоохоронні органи повинні провести якомога більше арештів за звинуваченням у корупції, пов’язаних із олігархами, а тоді запропонувати їм заплатити величезний одноразовий податок на їхні статки або постати перед судом. Такий підхід спрацював у Грузії під час Революції троянд і міг би спрацювати і в Україні, вважають американські оглядачі.

Метою цих дій є не покарання, а примушення олігархів під загрозою покарання віддати значну частину свого маєтку. Таким чином, думають автори цієї пропозиції, олігархів можна було б позбавити можливості «купувати всіх і все» і зменшити їхнє перешкоджання реформам.

Свою допомогу в цьому можуть надати і західні країни, які б підтримали громадянське суспільство та відкрили доступ для українських слідчих до інформації про офшори, банківські рахунки та інші компанії, на підставі якої можна було б «домовитися» з олігархами, мовиться у статті.

http://www.radiosvoboda.org/content/article/27797413.html?ltflags=mailer