або наші зауваження до Програми МінТОТ не враховані : гроші допомоги йдуть не на людей. а на підконтрольні олігархам території

наші зауваження до Програми МінТОТ не враховані В Україні здійснюється Державна цільова програма відновлення та розбудови миру в східних регіонах України (далі по тексту: Програма), яка була затверджена Постановою Кабінету Міністрів України №1071 від 13 грудня 2017 р.

Див: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1071-2017-%D0%BF/print1509660456297789

Вже почали надходити скарги від жителів задіяних областей, що вони не бачать реалізації цієї програми.

Нагадаємо, що проект цієї Програми її розробником – Міністерством з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб – був відкритий наприкінці 2016 року для громадського обговорення (http://mtot.gov.ua/uvaga-ogolosheno-provedennya-gromadskyh-publichnyh-obgovoren-proektu-derzhavnoyi-tsilovoyi-programy-vidnovlennya-ta-rozbudovy-myru-v-shidnyh-regionah-ukrayiny/ )

Також нагадаємо, що ця Програма фінансових вливань та іншої підтримки (маються на увазі разом державний та місцеві бюджети – понад 72% загального бюджету Програми; міжнародна фінансова, донорська допомога, зосереджена в єдиному цільовому фонді та інші джерела – майже 28%) спрямована на 5 суміжних областей – на контрольовані території Донецької і Луганської області, на території Харківської, Дніпропетровської, Запорізької областей.

Ми не обмовились, фінансові потоки йдуть саме на території, а не на людей.

Також не варто забувати, що торгівля між окупованими територіями і Україною, а також між Росією та Україною протягом останнього часу після блокади виросла, йде обмін товарами виробничого призначення або промислової продукції як на офіційнио-договірній основі, так і на контрабандний:

https://www.radiosvoboda.org/a/28886015.html
http://www.dsnews.ua/static/longread/donbas-ukr/economika-pidpryemstv.html

Нормативно-правові акти узгоджені з Законом 2268 «про реінтеграцію Донбасу»: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2268-19

ЛОО «Чайка», як і інші інститути громадянського суспільства, уважно вивчила свого часу проект Програми і подала до МінТОТ свої зауваження.
Вони були принципові, оскільки за красивими словами словесного прикриття явно проступала платформа цієї програми: олігархам – все, постраждалим людям – нічого.

Викладаємо передані нами зауваження до МінТОТ з деякими додатковими для читачів поясненнями:

Зауваження:

А. Загальні:

1. Принципово неправильно дискримінувати ВПО за місцем їх переміщення:
Взято на фінансування 5 областей, з яких три не охоплені воєнними діями. Якби програма створювалась для відновлення життя постраждалих людей, тобто на ВПО, то фінансування мало б виділятися на всі області і регіони України, до є ВПО, пропорційно їх чисельності (звісно, зареєстрованих осіб).

Наприклад, Київ на початок 2017 р. мав 141 тисячу зареєстрованих ВПО (проживає ВПО більше, частина не зареєстровані).

Київська область прийняла тоді 48 тисяч ВПО (зараз вже близько 60 тисяч тільки зареєстрованих осіб). Тобто, загалом увесь Київський регіон з 200 тисячами ВПО – тоді це було понад 10% всіх ВПО в Україні, зараз – вже 14% всіх ВПО в Україні – не були включені для донорської допомоги.

Додаткове пояснення для читачів:
Це підтверджується змістом програми, де чітко розписані по областях і населених пунктах, що де буде робитися (на сайті Кабміну за адресою:
http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1071-2017-%D0%BF/print1509660456297789
можна вийти на додаток 2 з відповідною інформаціою.)

Зараз якісь кошти на Київський регіон йдуть, але загальної ситуації це не міняє. Дискримінація ВПО в залежності від того, куди в Україні вони перемістилися, – це неправильна політика.

2. Всі заходи, які спрямовані на загальні цілі – розвиток законодавства, надання інформації і т. д. повинні здійснюватися для всіх ВПО

Зокрема,
до таких відносимо:

Розділ 2.1. Вдосконалення діючого законодавства в області ведення підприємницької діяльності в регіонах, що постраждали від конфлікту.

Зокрема, пункт 1) цього ж розділу: спрощення процедури започаткування та виходу з бізнесу шляхом оптимізації ведення державних реєстрів, удосконалення порядку започаткування бізнесу, спрощення процедури добровільного припинення господарської діяльності фізичної особи — підприємця за заявницьким принципом.

Розділ 2.4. Надання підтримки мікро-, малому і середньому бізнесу та розширення доступу до фінансових послуг

Додаткове пояснення для читачів:
Також гарно, але не критично для цього періоду, що покривається програмою: Включення підприємництва як ключової компетенції в навчальні плани на всіх рівнях освіти (початкова, середня, професійна, вища та освіта протягом всього життя)

Це потрібно всім.

Додаткове пояснення для читачів:
Наприклад, чим малий і середній бізнес, який перемістився з ВПО до Києва, до Львова, Одеси і т.д., гірший від того, який є у 5 задіяних областях, чомусь об’єднаних неправильною назвою «східні регіони» (Дніпропетровська область належить до центральних, а запорізька – до південних областей України. На наш погляд, ця плутанина з назвами невипадкова, щоб затушувати відновлення всього комплексу олігархічного бізнесу, який охоплює технологічно і організаційно всі 5 областей.).

І ще: чим малий бізнес не-ВПО гірший, ніж бізнес ВПО? Всім треба ліквідувати перепони для нормального, не корумпованого бізнесу.

Висновок загальний –
Програма призначена не для ВПО, а переслідує інтереси олігархату. Це олігархат має території, НАЧЕБТО створює нову або розширює наявну виробничу структуру, також виробничу інфраструктуру. Соціальну також, буде що згодом приватизувати.

Це той же насос для викачки грошей з бюджету, як і , наприклад, субсидії на комунальні послуги: люди тих субсидій не бачать, кошти напряму йдуть на різні компанії. Для того тарифи і завищені, щоб списувати на людей субсидії. Цілий народ долучили дло посібництва у розтягуванні бюджетних коштів (наших з вами податків), щоб вони осіли в кишенях олігархів. Те ж саме буде і тут.

І репліки високо посадовців щодо «якоря» з ВПО на Донбасі, реінтеграції ВПО назад – це не тільки прикриття бездіяльності центральної влади, але й сигнали для донорів: давайте гроші «на відновлення», бо люди повернуться назад, буде де жити і працювати. Реально картина зовсім інша: люди в більшості не повернуться. Вони або будуть інтегруватися в Україні (понад 1,6 илн. ВПО, з них не менше 50 % залишаться на нових місцях проживання; або виїдуть 10% за кордон, де вже й так 1 млн біженців з України від війни і від хибної політики влади щодо ВПО).

Б. Заходи не на часі, не за ці кошти:

  • Організація Центру розвитку бізнесу (бізнес-хаб) у м. Маріуполі
  • Заходи, спрямовані на допомогу великому бізнесу, олігархату, або орієнтовані на стратегію олігархату. Кошти даються на подолання наслідків того, що олігархи натворили на сході. А не на їх збагачення. Хай за свої гроші проводять такі заходи, як:
  • Розділ 2.3. Розвиток спроможності у сфері місцевого економічного планування: Розробка генерального плану, плану зонування території міст Луганської області.
    Це стратегічне завдання Мінрегіону, але на перспективу, і до коштів, які йдуть на невідкладні потреби переселенців, відношення не мають.
  • Реалізація проекту «Розвиток мережі Центрів надання адміністративних послуг, підвищення якості і доступності надання адміністративних послуг суб`єктам підприємницької діяльності та мешканцям Донецької області»
  • Капітальний ремонт адміністративних будівель установ з надання адміністративних послуг Луганської області ( допалися до коштів переселенців!)
  • Розширення на законодавчому рівні можливостей задіяння потенціалу та механізму державного замовлення для стратегічно важливих для регіону підприємств при реалізації проектів переоснащення, модернізації інфраструктури та удосконалення виробництва, налагодження виробництва окремих видів продукції відповідно до потреб внутрішнього ринку

В. По конкретних розділах

  1. Заходи щодо розвитку фізкультури і спорту (розділ 1.9) – справа добра, але не на часі, і на них не треба витрачати кошти донорів. Вони не належать до заходів критичного реагування. В зоні окупації , в «сірій зоні» під ними можуть приховуватися тренувальні бази бойовиків.
  2. Центри зайнятості – потрібна кардинальна зміна змісту діяльності. Це біржі праці! Мають утримуватися за рахунок користі, самоокупності від того, скільки людей працевлаштували, яка ефективність заходів аутсорсінгу і т.д. Це має робитися не за кошти донорів на невідкладні потреби, передусім ВПО. Будуть люди – буде все. А люди у розбиті будинки і в розгул злочинності не повернуться. Краще б більше грошей дали, освіті, лікарням, на сили правопорядку.
  3. Пункти щодо ремонту на хуторі Макарове Станично-Луганського району – вилучити з плану: це дачі луганської еліти, а не будинки постраждалих жителів.

Позитивне:

Зміцнення інституційної спроможності постраждалих територіальних громад щодо розробки інвестиційних проектів місцевого розвитку шляхом створення комунальних інституцій з розробки, фінансування та реалізації проектів економічного розвитку для участі в конкурсах проектів, в т.ч. що фінансуються за рахунок коштів міжнародних донорів.

Але ці гроші зберегти від розкрадання.

Г. Все – під контроль українських військових АТО

Звернення до читачів!
Шановні співвітчизники!
Шановні жителі 5 «східних регіонів України»!
Шановна спільнота ВПО!
Разом ми з вами – сила, і неабияка.
Давайте проконтролюємо, як виконується «Програма відновлення та розбудови миру у східних регіонах України»!

Давайте вимагати, щоб програма поширилася на всю Україну, бо люди з Донбасу і Криму пороз’їжджалися і живуть всюди.

Шановні громадяни всієї України!
ВСЯ УКРАЇНА потребує відновлення і розбудови після засилля олігархів при владі.

Нагадуємо, що ми протестували проти запрограмованої можливості нецільового використання коштів. Але вже зараз важко давати гарантії, що вони витрачаються раціонально. Про це свідчить інформація громадян з місць.

Спеціалісти з протидії корупції нараховують декілька десятків способів поживитися нечесним людям при владі, залізти до бюджету країни, тобто до наших з вами кишень.

У зв’язку з такими пересторогами звертаємося до громадськості з наступним:

у 5 задіяних областях прискіпливо контролюйте, чи виконуються пункти Програми, і чи правильно все робиться.

Наприклад, якщо заплановано капітальний ремонт доріг, то це має бути не ямковий чи поверхневий, косметичний ремонт до першого дощу чи заморозку, а справжній капітальний ремонт.
І так по всіх пунктах по вашій області, вашому населеному пункту, вашому району.

Тоді не будемо скаржитися на владу, а станемо співавторами реалізації відновлювальних робіт – і по Донбасу, і по всій Україні.