Шлях ВПО. Ми стали сильнішими. Ми діємо.

 Підсумки виконання  нашого проекту

Проект «Інтеграція  внутрішньо переміщених осіб: житло, робота, сильна громада, село майбутнього» тривав з 20 березня по 20 вересня 2017 р.

Внутрішньо переміщені особи втратили своє життєве середовище:

 • життєве (житло, майно, робота, власність),
 • соціальне (рідні, близькі, колеги по роботі, друзі, звичні норми і правила життя мирного часу),
 • психологічне – свій світ, створений самим собою світ душевного комфорту, психологічної захищеності.

За три роки проживання на нових місцях ВПО почали інтегруватися, Але не вирішено головного елемента інтеграції – житла. Для наближення перспективи реалізації права на житло ми взялися за цей проект.

Які підсумки можемо підвести?

Новий поворот нашого життя – міграція в рідній країні.

Для понад  1, 6 млн громадян України виклик часу – захистити і реалізувати свої права людини на життя, на свободу, на безпеку, на притулок, на гуманітарну допомогу, на здоров’я, на вибір місця  проживання, на працю, на житло, на підтримку у скрутний час  з боку держави, суспільства.

Внутрішньо переміщена особа (ВПО) – це людина, вирвана з коренем  з свого життєвого  середовища. Вона втратила в одну мить все: життєве середовище, соціальне і психологічне середовище, засоби до існування, свій світ, який вона створила протягом свого життя. Багато втратили своїх рідних, близьких.

 

 

Наше житло – в руїнах

 

 

 

 

 

 

 

 

Нам, людям, які втратили у війні все це, простягають руку допомоги.

Проект Ради Європи «Посилення захисту прав людини внутрішньо переміщених осіб в Україні» надав нам підтримку – грант для виконання нашого проекту «Інтеграція внутрішньо переміщених осіб: житло, робота, сильна громада, село майбутнього».

 

Що ми набули в результаті цього проекту:

 Нові знання.

Ми багато узнали про себе і про те, як на новому місці відновити своє життєве середовище, повернутися до мирного життя, відновити свій душевний мир.

Ми усвідомили, що інтеграція  –  це, з одного боку повне входження ВПО у місцеве соціальне, ментальне середовище, у громадське, економічне, культурне життя, у нормальні побутові і трудові умови.

З іншого боку  – це прийняття громадою нових людей, потенціал яких стає спільним ресурсом об’єднаної громади для подальшого  спільного розвитку.

Це потенціал: мобілізуючий,  інтелектуальний, інноваційний, соціальний, трудовий – все те, що може стати додатковим ресурсом зміцнення громад і соціально-економічного розвитку міст, районів, областей.

 

 

Виїзд в село у пошуках землі під житлове будівництво

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ми щедро поділилися своїми знаннями і набутим досвідом з жителями, з ВПО, з представниками громадськості, влади, різних організацій:  провели зустрічі у 15 сільських і селищних громадах 5 районів, 5 презентацій проекту в районах,  3 публічних заходи (збори, семінар-нарада, круглий стіл), зробили 20 виступів у ЗМІ, загальна аудиторія – понад 150 тисяч громадян, подали напрацювання до владних структур.

        

 1. Готовність будувати нове життя у відповідь на виклик долі і активне входження у процеси інтеграції

Ми серед тих 50% ВПО, які залишаться на нових місцях проживання, і ми напрацювали план свого життя і найближчі кроки на майбутнє.

Ми знайшли землю для будівництва житла для 50 сімей ВПО

Заснували обслуговуючий кооператив ВПО «Слобідська левада» для будівництва житла

Заключили угоди з партнерським кооперативом, з благодійним фондом, отримали відповідні рішення органів влади і місцевого самоврядування

Познайомилися і подружилися з людьми, серед яких будемо жити – з громадою села, яке будемо разом робити ще кращим.

Вступили в переговори з інвесторами щодо створення нових робочих місць в 2 сільських районах, щодо соціального компоненту інвестицій як варіанту благодійної допомоги для ВПО і приймаючих їх громад.

Розробили на основі цих напрацювань і внесли пропозиції до проекту «Комплексної обласної програми щодо підтримки, соціальної адаптації та реінтеграції громадян України, які переселилися з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції до Київської області, на період до 2020 р».

Організували активну діяльність новоствореного Комітету соціального захисту вимушених переселенців в складі Громадської ради при Київській обласній державній адміністрації.

Сформували при ньому Експертну групу ВПО ( розробка проектів  рішень). Створили Об’єднану раду громадських організацій ВПО «Допомога вимушено переміщеним особам в Україні» (лобіювання реалізації рішень по ВПО).

Розробили і подали до обраної сільської громади – Програму «Житло, робота, розвиток громади», до РДА – проект цільової програми інтеграції «Житло, робота, інтеграція».

 Ми набули вміння і навички

Вміння використовувати механізми реалізації права ВПО на житло, якими ми ділимося з тими ВПО, які збираються оселитися і працювати в сільській місцевості

Ми дослідили механізми вирішення питання щодо побудови житла для ВПО на селі.

Ланки механізму:

 • внутрішньо переміщені особи, їх об’єднання
 • місцеві органи влади
 • органи місцевого самоврядування,
 • приймаюча громада,
 • земля, її отримання і оформлення
 • кошти ВПО
 • благодійні фонди,
 • інвестори,
 • підготовка документів,
 • будівництво
 • адміністрування
 • законодавство,
 • Інститути громадянського суспільства.

 


Мирне життя

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.  Ми систематизували і описали ці механізми для тих, хто буде йти слідом за нами

  Детально – на сайті http://chaika.org.ua

 Наші контакти: Луганська обласна громадська правозахисна жіноча організація «Чайка» (у Києві з 2014 р.)

Тел.066 766 99 31

Ел. пошта  lgseagull@gmail.com
Ця публікація зроблена в межах реалізації гранту, що наданий Проектом Ради Європи “Посилення захисту прав людини внутрішньо переміщених осіб в Україні.”.

Погляди, викладені у ній, є відповідальністю Луганської обласної громадської правозахисної жіночої організації «Чайка» та не обов’язково відображають офіційну позицію Ради Європи.

 ЛОО «ЧАЙКА»